full screen background image

Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi 0-5, în derby-ul județului Suceava din Liga a III-a de fotbal

Sâmbătă 20 noiembrie, pe stadionul „Constantin Jamaischi” din Fălticeni s-au întâlnit ACS ȘOMUZ din localitate și CSM BUCOVINA RĂDĂUȚI, în derby-ul județului Suceava, intr-un meci contând pentru etapa a treisprezecea a Seriei întâi a Ligii a treia la fotbal. Echipa pregătită de Ionuț Plămadă avea să facă cel mai bun meci al sezonului și să administreze echipei din Fălticeni o înfrângere categorică, după ce a reușit să înscrie nu mai puțin de cinci goluri în poarta Șomuzului, fără a primi vreunul. Primul gol al partidei a fost marcat de Ionel Stoian, în minutul 30, care a rămas față în față cu portarul Puianu, învingându-l pe acesta fără probleme. Până la pauză, echipa din Rădăuți avea să mai înscrie un gol, în minutul 39, prin Ungurianu, care, cu un șut din afara careului, îl lasă fără replică pe portarul gazdelor. După pauză, rădăuțenii au dominat în continuare partida, iar în minutul 51 căpitanul Stoian avea să își treacă în cont dubla cu un șut fără speranțe pentru Puianu. Peste doar patru minute, în minutul 55, Forizs ia o acțiune pe cont propriu de la centrul terenului și duce scorul la un neverosimil patru la zero pentru Bucovina Rădăuți. Lovitura de grație avea să fie dată de juniorul Ichim, care proaspăt intrat pe teren, primește o pasă ideală de la C.Coroamă și marchează primul său gol în tricoul Bucovinei Rădăuți, stabilind scorul final, cinci la zero pentru echipa din Rădăuți! În urma acestei victorii, Bucovina Rădăuți urcă pe poziția a treia în clasament, iar Șomuz Fălticeni coboară pe locul șase. Etapa viitoare CSM BUCOVINA RĂDĂUȚI va întâlni pe teren propriu Știința Miroslava, iar Șomuz Fălticeni se va deplasa la Piatra Neamț unde va întâlni Ceahlăul. Pentru Bucovina Rădăuți au evoluat următorii jucători:Butnariu – Șpac,Mateciuc, Florescu, Coajă – C.Coroamă,Forizs, Sumanariu, Stroe – Ungurianu, Stoian (cpt). Au mai intrat: Căruță, Sahlean, Ichim și Rusu. Antrenori:Ionuț Plămadă, Dragoș Tătar și Cristinel Butnariu Foto: Cristian Plosceac