Sebastian Barbu a câştigat „Raliul Bucovinei”. Bogdan Marișca e noul campion pe asfalt

Raliul Bucovinei a fost câștigat de echipajul SEBASTIAN BARBU – BOGDAN IANCU, pe o mașină Skoda Fabia. Pe locurile următoare s-au clasat BOGDAN MARIȘCA – SEBASTIAN ITU pe Ford Fiesta și DAN GÂRTOFAN – TUDOR MÂRZA pe Skoda Fabia. Festivitatea de premiere a avut loc pe esplanada centrală din Câmpulung Moldovenesc. Pentru Barbu a fost a doua victorie din carieră, după cea obținută în 2019 acasă, la Sibiu, tot pe asfalt. În acest sezon, sibianul s-a clasat pe podiumul open la toate etapele la care a participat, astfel că și-a asigurat titlul de vicecampion, atât în topul absolut, cât și la asfalt. De fiecare dată, la start, Barbu l-a avut copilot pe Bogdan Iancu, același care îi e alături neîntrerupt din 2019. În schimb, pentru Marișca, aflat la sezonul cu numărul 28 din cariera de pilot de raliuri, clasarea pe poziția secundă în Bucovina i-a asigurat un nou titlu în palmares. După ce a deveni campion absolut în 2005 și 2017, acesta s-a încununat „regele asfaltului” în CNR Betano, competiție înființată în acest sezon de Federaţia Română de Automobilism Sportiv (FRAS) și unde au punctat toate cele 6 etape de asfalt din calendarul complet. La final de campionat, Marișca are 192 de puncte, în timp ce principalul său contracandidat a strâns 185,2 puncte. Competiția la care au participat 70 echipaje s-a desfășurat, la sfârșitul săptămânii trecute, în municipiul Suceava și pe traseul Sadova – Vatra Moldoviței – Sucevița. Raliul Bucovinei a fost organizat de Asociația XS Motor Sport Iași în colaborare cu Consiliul Județean Suceava, Primăriile Suceava, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei și Sadova și Toyota Suceava – Revlaco Motors.