full screen background image

Echipajul Barbu – Iancu câștigă Raliul Bucovinei

Echipajul SEBASTIAN BARBU – BOGDAN IANCU a câștigat Raliul Bucovinei, la volanul unei mașini Skoda Fabia.

Competiția contând pentru Campionatul Național de Raliuri Betano s-a desfășurat weekendul trecut în zona de munte a județului Suceava.

Locul 2 a fost obținut de echipajul ANDREI GÎRTOFAN – DORU VRAJA, iar pe 3 s-au clasat DAN GÎRTOFAN și ANDREI TODERAȘ.

SIMONE TEMPESTINI, actualul campion naţional, a fost nevoit să abandoneze din cauza unor probleme tehnice, într-un moment în care era lider.

Raliul Bucovinei a constat în probe speciale în apropierea localităților Sucevița, Ciumârna, Vatra Moldoviței, Paltinu, Sadova și Pojorâta, o probă în Câmplung Moldovenesc și o sesiune de teste în Vatra Dornei.

Locul al doilea a fost obținut de echipajul ANDREI GÎRTOFAN – DORU VRAJA, iar pe 3 s-au clasat DAN GÎRTOFAN și ANDREI TODERAȘ.

După patru etape, Barbu are 128,8 puncte, în timp ce Gîrtofan jr are 126,4 puncte, în timp ce Tempestini a fost depășit pe podium de Mihai Manole, care are acum 77,4 puncte.

Cu două abandonuri în patru runde, Tempestini a strâns 70 de puncte, astfel că lupta pentru titlu se complică.

La finalul sezonului din care au mai rămas cinci etape se vor lua în calcul cele mai bune 7 rezultate astfel: cele mai bune 3 etape de macadam + cele mai bune 4 etape de asfalt sau cele mai bune 3 etape de asfalt + cele mai bune 4 etape de macadam.

În ceea ce privește titlul la asfalt, Gîrtofan jr este aproape sigur de titlu de campion, având nevoie doar de o clasare în Top 5 la Raliul Clujului.

Etapa din Bucovina a mai consemnat o premieră.

Pe podiumul general au urcat atât fiul Andrei Gîrtofan, cât și tatăl Dan Gîrtofan.

La primul său raliu din 2022, Gârtofan senior a bifat al 100-lea podium general din carieră, un adevărat record pentru motorsportul românesc.

Cei doi au mai fost împreună pe podium, acum un an în Covasna, dar la doar cel pentru CNR Betano, nu general.