CSU Suceava, locul 3 în Cupa României la handbal

Handbaliștii de la CSU Suceava au obținut cea mai mare performanță din toate timpurile în Cupa României, reușind să câștige medaliile de bronz în Turneul Final desfășurat la Baia Mare.

În prima partidă, jucătorii antrenați de PETRU GHERVAN au fost învinși greu, cu 39 – 42, de CSM Constanța, după 2 runde de prelungiri.

Desfășurarea meciului a fost una de infarct, ambele formații reușind să egaleze, pe rând, în ultima secundă dinaintea pauzelor.

În schimb, în finala mică, CSU Suceava s-a impus lejer, cu 35 – 29 în fața CSM București.

Lotul sucevenilor a fost format din portarii MAKARIA, SIMULESCU și PODOVEI, respectiv jucătorii de câmp GAVRILOAIA, STANCIUC, BOTOND, KBILAȘVILI, DASCĂLU, ZARIȚCHI, ȘTEFAN, BOLOGA, BRUJ, CSOG, URDĂ, VIZITIU și LUPU.

Cupa României a fost câștigată de CSM Constanţa, care s-a impus cu 24 – 23 în fața lui Minaur Baia Mare.