Victorie pentru Bucovina Rădăuți în prima etapă

Sâmbătă 28 august, pe stadionul „Municipal” din Rădăuți s-a disputat parida dintre CSM BUCOVINA RĂDĂUȚI și Sporting Juniorul Vaslui, în cadrul primei etape a noii ediții de campionat a Seriei întâi a Ligii a treia la fotbal. Jucătorii rădăuțeni pregătiți de Florin Cristescu au început mai timorați partida dar după aproximativ 20 de minute în care oaspeții au fost mai activi, gazdele au trecut la conducerea jocului și aveau să deschidă scorul în minutul 27 prin Andrei Sahlean, cel care a reluat din mijlocul careului o pasă venită de la Stoian. Rădăuțenii puteau intra cu două goluri avantaj la cabine, dar în minutul 45 Adrian Stroe, singur în careu, a reluat pe lângă poartă centrarea venită de la Plămadă. În repriza secundă, Bucovina Rădăuți a încercat să-și apere rezultatul, însă atacurile vasluienilor aveau să dea roade în minutul 65′ atunci când Ciobotaru a trimis mingea cu capul în plasa porții apărate de Rotar, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Bucovina Rădăuți a primit o lovitură atunci când fundașul central Mateciuc a luat cartonașul roșu. Încurajați de galerie și publicul spectator, tinerii jucători rădăuțeni au găsit puterea să dea lovitura pe final de meci, în minutul 85, atunci când Florin Chiseliță a centrat impecabil din banda dreaptă, Ungurianu a scapat din marcaj și a avut o execuție de finețe cu care a expediat mingea în plasa porții apărate de Ailenei, pentru trei puncte muncite și meritate pe deplin de către gazde. În următoarea etapă, CSM Bucovina Rădăuți se va deplasa vineri pe Stadionul ,,CFR” din Pașcani pentru a înfrunta formația locală, pe CSM Pașcani, începând cu ora 17:00. CSM Bucovina Rădăuți a început partida în următoarea formulă: ROTAR – SUMANARIU – FLORESCU – MATECIUC – COAJĂ – FORIZS – SAHLEAN – UNGURIANU – STROE – PLĂMADĂ(cpt.) – STOIAN Au mai intrat: COROAMĂ CĂTĂLIN, CHISĂLIȚĂ COROAMĂ IULIAN și ȘPAC. Antrenori:Florin Cristescu, Ionuț Plămadă și Cristi Butnariu. Foto:Cristian Plosceac