FOTO | Etapa I a Campionatului Național de Scrabble și-a desemnat câștigătorii!

O parte dintre cei mai buni jucători din țară au participat, în acest weekend, la etapa  I a Campionatului Național de Scrabble Individual — Tineret, ediția a zecea. 40 de elevi între 8 si 18 ani  au fost împărțiți pe 3 categorii: prichindei, cadeți și junior și susțin, fiecare, 4 probe (duplicat clasic, duplicat competitiv, compunere și libere). Jumatate dintre participanți sunt din comuna Cristesti si tocmai de aceea etapa 1 a Campionatului national s-a desfășurat la Căminul Cultural din localitate, la inițiativa învățătorului Vasile Mihalache, campion national, care a organizat turneul împreuna cu  Clubul Sportiv „Universitatea Cluj”  si Federatia Romana de Scrabble. Botoșaniul a găzduit, după pandemie, Cupa României la seniori si etapa 1 la seniori. Turneul pentru tineret a început vineri și s-a încheiat duminică la ora 13:00 cu festivitatea de premiere. Pe prima pozitie in clasamentul general la categoria ”CADEȚI” s-a clasat Cristian Tihan, legitimat la clubul ARGUS, podiumul fiind completat de Darius Drobota (ARGUS) si Arina Ghita de la CSM BUCURESTI. La categoria ”JUNIORI”, pe prima pozitia s-a clasat Iustin Enea de la clubul Universitatea Cluj, in timp ce pe locul doi a terminat concursul Andrei Veres de la CSM Bucuresti. Podiumul a fost completat de Stefan Vintila de la ARGUS. La categoria cea mai mica, ”PRICHINDEI”, primul loc a fost ocupa de Theodor Vicol de la clubul PREVENTIS , iar pe locul secund a incheiat Daniel Ichim de la Universitatea Cluj. Pe locul trei s-a aflat Rares Ioan Agavriloaie, legitimat tot la U. CLUJ. Concurentii au primit diplome de la inv. Vasile Mihalache, medalii de la primarul comunei Cristesti, Lucian Borfotină, dar și cupe de la vicepreședintele Federatiei Romane de Scrabble, Cătălin Caba. ”Felicit toți participanții acestei etape. Timp de 3 zile comuna Cristești a fost capitala iubitorilor de scrabble. Sper că s-au simtit bine și vor mai reveni și anul următor”, a declarat Lucian Borfotină, primarul comunei Cristești. Scrabble este un sport al minții care îmbină relaxarea cu spiritul competițional, cu strategia și cunoștintele generale.