Andrei Gag, locul al doilea la proba de aruncare a greutăţii, în Japonia

Atletul Andrei Gag, sportiv legitimat la CSU Suceava, s-a clasat al doilea la proba de aruncare a greutăţii, în cadrul reuniunii IAAF World Challenge, care s-a desfăşurat duminică la Osaka (Japonia).

Gag a aruncat 20,16 metri, fiind devansat de australianul Damien Birkinhead, 20,42 m, în timp ce italianul Sebastiano Bianchetti a completat podiumul, cu 19,20 m.

În continuare, Andrei Gag a declarat că se va concentra pe participarea la Campionatele Europene de atletism, programate în perioada 7-12 august la Berlin (Germania), acolo unde îşi propune să câştige o medalie în proba de aruncare a greutăţii.

În reuniunea din Japonia, la 3.000 m feminin, Claudia Mihaela Bobocea a ocupat locul şase, cu timpul de 8 min 55 sec 34/100. Victoria a fost obţinută de Shuru Bulo (Etiopia), 8 min 47 sec 24/100, urmată de două reprezentante ale Kenyei, Hellen Ekarare Lobun, 8 min 48 sec 69/100, şi Ann Karindi Mwangi, 8 min 50 sec 58/100.

Atletul american Justin Gatlin, campionul mondial en titre la 100 m, s-a impus pe distanţa sa favorită, cu un timp mediocru, 10 sec 06/100.