full screen background image

Rezultate bune obţinute de atleţii rădăuţeni la Campionatul Național de Cros pentru juniori şi copii

Pe data de 9 aprilie s-a desfășurat la Botoșani Campionatul Național de Cros rezervat juniorilor II, III, copii I, II, și III.

La campionat au participat sportivi de la peste 35 de cluburi din țară.

Delegația de la Rădăuți a fost compusă dintr-un lot de 7 sportivi și a fost condusă de profesorul antrenor Bogdan Roșcăneanu.

Cel mai bun rezultat obținut este al atletului Costel Neculcea, care a ieșit pe locul al II-lea, cu titlul de vicecampion național, la categoria de vârstă juniori II.
Antrenorul Bogdan Roșcăneanu a vorbit la VIVA FM despre această deplasare și lotul de atleți rădăuțeni, menționând locul 10 pe care s-a clasat Constantin Perdei, de la Ulma, și Paraschiva Marocico, de la Măgura de Sus, care s-a clasat pe locul 15.

Acum, ei se pregătesc pentru Campionatul Național de Pistă adresat categoriei de vârstă juniori III fete, unde, în această vară, speră să obțină cel puțin un loc pe podium.