Comuna Agapia va găzdui, de vineri până duminică, prima ediție a Festivalului AGAPE, un eveniment dedicat credinței, tradițiilor, naturii și comunității.

Manifestările vor avea loc în apropierea Pădurii de Argint din Văratec, pe terenul administrat de Ocolul Silvic Văratec, într-un cadru natural deosebit.
Pe parcursul celor 3 zile, participanții vor avea parte de întâlniri cu oameni care inspiră prin credință și fapte, recitaluri de muzică tradițională și pricesne, ateliere creative pentru copii și adulți, drumeții, dialoguri duhovnicești, concerte, precum și un târg cu produse locale.
Punctele de atracție ale festivalului vor fi sâmbătă, când preotul Pimen Vlad va susține conferința Provocări contemporane, iar solista Paula Hriscu va susține un recital de pricesne și muzică tradițională.
Duminică va fi lansată cartea „Trei zile în rai”, autor preotul Neculai Cojocariu.
Participarea publicului va fi gratuită.