VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Nu lăsați copiii singuri în mașină!

În contextul atenționării meteorologice care anunță temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat, pompierii fac un apel către cetățeni să acorde o atenție sporită siguranței copiilor și să adopte măsuri preventive pentru evitarea unor situații tragice.

În zilele călduroase, temperatura din interiorul unui autoturism poate crește în doar câteva minute până la niveluri periculoase. Un copil lăsat în mașină se poate confrunta rapid cu probleme grave de sănătate, care îi pot pune viața în pericol.

Pentru prevenirea unor incidente grave, pompierii recomandă:

  • nu lăsați copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute;
  • nu lăsați cheile autoturismului la îndemâna copiilor;
  • explicați-le copiilor pericolele asociate rămânerii sau jocului în interiorul unui autovehicul;
  • verificați întotdeauna interiorul autoturismului înainte de a-l încuia;
  • supravegheați permanent copiii și evitați expunerea acestora la temperaturi extreme.

De asemenea, dacă observați un copil sau un animal aflat în pericol într-un autoturism, apelați numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și solicitați intervenția autorităților competente.

Pompierii reamintesc faptul că prevenția reprezintă cea mai eficientă măsură de protecție. Un moment de atenție și responsabilitate poate salva o viață.

Distribuie

Din aceeși categorie

Nu lăsați copiii singuri în mașină!

Premiere și filme premiate internațional, în programul cinematografului din această săptămână

Cartea electronică de identitate rămâne gratuită până la sfârșitul verii. Aproape 42.000 de documente au fost emise la Iași

Autostrada Bacău – Pașcani pierde finanțarea nerambursabilă din PNRR, dar rămâne inclusă în program

Știri sugerate