Reabilitarea Colegiul „Vasile Lovinescu”, cel mai mare contract din istoria învățământului din Fălticeni

Primarul municipiului Fălticeni, CĂTĂLIN COMAN, a semnat, la Ministerul Dezvoltării, cel mai mare contract din istoria învățământului local.

Colegiul „Vasile Lovinescu” va fi reabilitat complet printr-o finanțare de aproape 8,5 milioane de euro, atrași prin Programul Național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat.

Proiectul vizează renovarea totală a instituției, asigurând modernizarea aspectului și funcționalității, precum și siguranța structurală prin reabilitare seismică și îmbunătățiri energetice.

Clădirea Colegiului „Vasile Lovinescu” – veche de un secol – se află în stadiu de degradare, până acum nefiind realizate reparații capitale.

Acest colegiu este cel mai mare din Fălticeni, cu aproximativ 1.400 de elevi.

Distribuie

Din aceeși categorie

Drumul Vămii va fi modernizat de firme din județul Botoșani

AUDIO: Caseta de călătorie a Elenei Cuza este la Palatul Culturii

Încă 25 de autobuze electrice noi vor circula în Iași

AUDIO: A fost semnat un acord de cooperare între Municipiul Iași și districtul Praga 2

Știri sugerate