VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Campania „Zilnic un pas în plus pentru sănătate!”

În luna septembrie, se derulează campania „Zilnic un pas în plus pentru sănătate!”.

Campania de educare și informare are ca scop prevenirea sedentarismului în rândul adulților și tinerilor.

Campania este organizată de Direcția Publică de Sănătate Iași, Ministerul Sănătății și Intitutul Național de Sănătate Publică.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) recomandă sportul pentru cel puțin 150-300 de minute săptămânale.

Orice activitate fizică, fie ea aerobă sau moderată crește starea de bine și sistemul imunitar.

Conform Organizației Mondiale a Sănătății, la nivel global, unul din patru adulți și 81% din adolescenți au un nivel insuficient de activitate fizică, ceea ce afectează atât sănătatea lor, cât și serviciile de sănătate și societatea în ansamblu.

În România, 91% dintre decese sunt provocate de boli cronice netransmisibile (boli cardiovasculare, boli cronice respiratorii, cancere, diabet zaharat), boli a căror evoluție ar putea fi influențată în mod pozitiv de practicarea regulată a exercițiilor fizice.

Iași

Distribuie

Din aceeși categorie

„Salvator din Pasiune”: ISU Iași pregătește o nouă generație de voluntari pentru intervenții în situații de urgență

Victor Romașcan din Suceava a cucerit primul loc la Marșul Factorilor Poștali România–Republica Moldova

USV a finalizat proiectul PNRR prin care a fost înființat Centrul Regional COACH – USV

Piața agroalimentară din Holboca, redeschisă după modernizare. Investiție de 450.000 de lei prin PJDES

Știri sugerate