VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Pedalează 400 de kilometri și depășește-ți limitele. Iași Randonneurs organizează un nou brevet de ciclism de anduranță

Pasionații de ciclism din Iași sunt invitați să participe la unul dintre cele mai provocatoare evenimente ale verii. Iași Club de Biciclete, cu sprijinul Randonneurs România, organizează un nou brevet de ciclism de anduranță de 400 de kilometri, dedicat celor care vor să își testeze rezistența fizică și mentală pe trasee spectaculoase din Moldova.

Evenimentul nu este o competiție, iar organizatorii subliniază că nu vor exista clasamente, podiumuri sau premii pentru viteză. În spiritul randonneuring-ului, accentul cade pe provocarea personală, disciplină și bucuria drumului parcurs pe două roți.

Startul și sosirea vor avea loc în Iași, pe Bulevardul Alexandru cel Bun nr. 5, în fața sediului Amanet Piciu Gold. Plecarea este programată la ora 00:09, iar participanții vor avea la dispoziție maximum 27 de ore pentru a finaliza traseul ales.

Cicliștii pot opta pentru una dintre cele două variante de aproximativ 400 de kilometri. Prima traversează localitățile Vaslui, Bârlad, Tișița, Bacău și Târgu Frumos, având un profil mai accesibil, cu aproape 2.000 de metri diferență de nivel. Cea de-a doua variantă este mai dificilă și include Botoșani, Spătărești, Târgu Neamț, Piatra Neamț și Hanul Ancuței, cu peste 3.200 de metri diferență de nivel.

Participanții trebuie să se descurce pe cont propriu pe întreaga durată a traseului. Organizatorii nu vor asigura asistență tehnică și nu permit mașini însoțitoare. Trecerea prin punctele de control va fi confirmată prin fotografii realizate de concurenți și transmise organizatorilor.

Pentru siguranța participanților, casca de protecție și vesta reflectorizantă sunt obligatorii.

Taxa de înscriere este de 50 de lei și include brevet-cardul, foaia de parcurs, omologarea rezultatului și certificatul de brevetare. Cei care finalizează traseul în timpul limită vor primi diplomă de participare și pot solicita medalia oficială a brevetului.

Înscrierile sunt deschise până pe 22 iulie și se realizează prin e-mail, la adresa icdebteam@gmail.com. Organizatorii îi încurajează pe iubitorii ciclismului să accepte provocarea și să descopere experiența unică a unui brevet de anduranță, unde adevăratul adversar este propria limită.

Distribuie

Din aceeși categorie

Echipa de handbal CSU Suceava a câștigat Turneul Final Juniori 4

HEPA Olympics în România: profesori activi pentru școli sănătoase și comunități în mișcare

Eminescu, comemorat de scriitori în biserica Uspenia, în care a fost botezat

Pedalăm în ie pe străzile Iașului. Tradiția de Sânziene continuă cu o nouă ediție SkirtBike

Știri sugerate