Arcaşii suceveni, la Campionatul Naţional

În perioada 1-4 februarie, a avut loc, la Aninoasa, prima întrecere sportivă din calendarul competițional al Federației Romane de Tir cu arcul, Campionatul Naţional de Tir cu Arcul.

Sportivii celor două cluburi din județul nostru s-au descurcat exemplar la această competiţie.

În urma etapei de calificare, sportiva Amaistroaie Mădălina a ajuns în fruntea clasamentului la senioare, în timp ce colegul ei de echipă, Dănilă Andrei a fost cu 2 puncte în spatele primului clasat la seniori.

La categoria U21 feminin, sportiva Halus Anda a terminat în fruntea clasamentului etapa de calificari.
La competiţie au fost 134 de participanţi.

În urma meciurilor eliminatorii, sportivii celor două cluburi s-au clasat după cum urmează:

Csm Suceava
Danila Andrei, Amaistroaie Madalina loc 3 echipa mixta seniori
Amaistroaie madalina, Fecioru Ilinca, Covaliu Ioana – loc 2 echipa feminina senioare
Hritcan Patrick, Danila Andrei, Moreh Tamas – Loc 2 echipa masculina seniori

Css Radauti
Hritcan Patrick – Loc 3 U21 masculin
Sofroni Magdalena – Loc 4 U21 feminin
Hritcan Patrick, Halus Anda- Loc 2 echipa mixta U21
Halus Anda, Mihalescu Bianca, Sofroni Magdalena – loc 2 echipa feminina U21
Halus Anda, Mihalescu Bianca, Sofroni Magdalena – loc 3 echipa feminina senioare
Hritcan Patrick, Isopescu Valentin, Popescu Octavian – locul 1 echipa masculina U21

Sportivii ambelor cluburi s-au descurcat foarte bine la această competiţie, ţinând cont cî a fost prima, atât din anul calendaristic, cât şi din cel competiţional.

Gradul de concurenţă a fost unul destul de ridicat, dar rezultatele au fost conform etapei de pregătire.

Pentru cei mai mici dintre ei urmează, la începutul lunii martie, Campionatul Naţional Indoor U18.