Poli, partidă dificilă cu UTA lui Mircea Rednic

Politehnica Iași are parte de o nouă partidă dificilă în actualul sezon de Liga 1. Gruparea din Copou întâlnește astăzi, 8 decembrie, începând cu ora 19.00, pe Stadionul ,,Emil Alexandrescu” din Copou pe UTA Arad, grupare antrenată de Mircea Rednic.

Înainte de startul partidei, cele două echipe sunt despărțite de trei puncte. Gruparea antrenată de Leo Grozavu ocupă poziția a 13-a, acumulând un total de 19 puncte, în timp ce arădenii se află pe poziția a 11-a, acumulând nu mai puțin de 22 de puncte. În ultimul meci de campionat, Politehnica Iași a cedat, pe teren propriu, în fața campioanei Farul Constanța, cu scorul de 3-2. După o repriză slabă, în care au încasat trei goluri, elevii lui Leo Grozavu au reușit să reaprindă speranțele fanilor, marcând două goluri în repriza secundă. UTA vine în Copou după o victorie în campionat, scor 2-0, pe teren propriu, în fața celor de la FC Hermannstadt și după un rezultat de egalitate, scor 0-0, în Cupa României, într-o partidă disputată pe data de 5 decembrie, pe teren propriu, în fața celor de la FC Voluntari.

Suprafața de joc se prezintă în condiții bune

Cu toate că a nins ore în șir în noaptea premergătoare meciului dintre Politehnica și UTA Arad, suprafața de joc de pe Stadionul ,,Emil Alexandrescu” din Copou este perfectă, susțin organizatorii partidei. Totodată, s-a lucrat ore în șir și pentru îndepărtarea zăpezii din tribune. Astfel, în ciuda temperaturilor scăzute, ieșenii sunt așteptați în număr mare pentru a susține echipa de fotbal a Iașului, începând cu ora 19.00