full screen background image

Adunarea Generală a Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă, subfiliala Rădăuți

Vineri, 23 aprilie, în Sala Mare a Bibliotecii Municipale din Rădăuți a avut loc Adunarea generală a Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă, subfiliala Rădăuți. Adunarea a fost condusă de către general maior doctor (r) Vasile Moțoc, președintele Asociației, iar darea de seamă a fost prezentată de către colonel (r) Păunel Andrusceac, secretarul Asociației. Ordinea de zi: 1.DAREA DE SEAMA 2020-2021 – Andrusceac Paunel 2.ALEGEREA NOULUI ORGAN DE CONDUCERE – PRESEDINTE SI BIROU EXECUTIV – secretariat 3.ALEGEREA REPREZENTANTILOR LA CONFERINTA JUDETEANA (1 /20) – adunarea generala 4.APROBAREA PLANULUI DE MASURI PENTRU 2021-2022 – Andrusceac Paunel 5.DIVERSE (INFORMĂRI, COTIZAȚII, BILETE DE TRATAMENT, ETC.) – Andrusceac Păunel   DARE DE SEAMĂ a Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere pentru perioada mai 2020-aprilie 2021 -Subfiliala Rădăuţi În perioada analizată subfiliala Rădăuţi a A.N.C.M.R.. din M.A.I. a desfasurat activităţile prevăzute în statul Asociaţiei, a dispoziţiilor primite de la filiala Suceava , precum si activități proprii , din initiativa membrilor asociatiei,mult diminuate, în condițiile restrângerii prelungite a posibilităților de întrunire efectivă a membrilor asociației, din cauza măsurilor sanitare luate de către autorități pentru prevenirea și combaterea efectelor infectării cu virusul SARS Cov-2. Biroul executiv al subfilialei a încercat desfăşurarea unor activităţi în sprijinul cadrelor militare care, pe timpul stării de urgență și de alertă au avut nevoie de sprijin ( procurarea de medicamente sau alte bunuri, oferirea unor informații cu privire la conduita pe timpul măsurilor restrictive, inclusiv discuții de susținere pentru a trece mai ușor, în faza inițială a pandemiei, peste multiălele probleme întâmpinate). S-a menţinut o colaborare bună cu filiala Suceava a ANCMRR, cu structura centrală a asociației, președintele acesteia, domnul general Hurdubae interesându-se periodic de problemele cu care ne confruntăm, informându-ne cu demersurile întreprinse de structura centrală pentru a rezolva parte din problemele rezerviștilor; o colaborare, limitată și aceasta de lipsa contactelor, cu unitățile de ordine publica din municipiu si judet , autoritatea local, alte organizaţii obsteşti în vederea participării la activităţi în comun. Asociatia a oferit informații despre demersurile structurii centrale de acordare a indexării pensiilor militare, lucru ratat, din păcate, având drept cauză atitudinea aproape ostilă a autorității centrale față de pensionari, în general, și față de militarii pensionari , în special, care au fost târâți în dispute politice apropo de pensiile așa zise ”speciale„! Deși restricțiile sanitare și-au pus amprenta radical în posibilitățile de întânire a membrilor asociației, s-a reușit, cu ajutorul mijloacelor tehnice, să existe o comunicare acceptabilă între rezerviști, foarte mulți având abilități remarcabile de comunicare pe rețelele sociale I. Evidenţa cadrelor militare în rezervă şi retragere, plata cotizației anuale, funcționarea filialei La data actuală sunt în evidenţă un total de 126 de rezervisti,din care 40-50 răspund, în general, convocărilor asociației, restul apelând la noi atunci când au o nevoie. S-au făcut demersuri pentru identificarea personalului rezervist recent , pentru a se înscrie, potrivit liberei voințe, în asociația noastră. În același timp, două cadre în rezervă s-au retras din asociația noastră, solicitând și cotizația reținută în luna ianuarie 2021 (Gheorghiu Nelu și Grădinaru Emil). In anul 2020 şi-au achitat cotizaţia un număr de 61 cadre în rezervă, prin reținerea acesteia , o singură dată pe an, în luna februarie. Restanţierii pentru anul 2020 sunt în număr 55 de membri. In aceasta adunare generala vom reitera și recomandarea ANCMR de a se retine cotizatia pe cuponul de pensie, la inceputul anului, pentru a beneficia, in conditiile noilor reglementări, de posibilitatea folosirii a 80% din cotizatie la nivelul subfilialei, in asa fel incât sa putem planifica mai judicios activitatile care presupun si alocarea unor fonduri financiare. II. Activitatea Biroului Executiv În perioada la care se referă darea de seamă, Biroul Executiv a funcţionat în următoarea componenţă: 1.Grl.mr. (r) dr. Motoc Vasile-președinte 2.Col.(r.) Sticlet Simion 3.Col. (r.) Simion Marcel 4.Col.(r.) Ursan Viorel 5.Col.(r.) Sbera Gheorghe 6.Col.(r.) Budeanu Costel 7.Secretar – col.(r.) Andrusceac Păunel * Dacă adunarea generală de astăzi consideră că se impun schimbări în Biroul executiv, vom proceda la împrospătarea componenței acestuia. Biroul Executiv a menţinut legătura cu structurile M.A.I. din localităţi şi zonă (Poliţia de Frontieră, Poliţia Municipală Rădăuţi, Detaşamentul de Jandarmi, Detaşamentul de Pompieri, Serviciul de Evidenţă a Populaţiei , cu structurile Administraţiei Publice Locale, Cultul Eroilor Rădăuți) , care au raspuns pozitiv la unele solicitari ale ANCMR Radauti . Am asigurat participarea, restrâsă, a cadrelor la evenimentele importante: – Ziua Rezervistului militar; – Ziua Eroilor; – Zilele Armelor – Alte sărbători Biroul a asigurat funcţionarea subfilialei prin rezolvarea problemelor curente ale filialei. Este adevărat că în activitatea Biroului s-au manifestat şi lipsuri: – unii membri ai asociației nu s-au implicat în activitatea subfilialei suficient, insa au fost „critici „ fata de unele neidepliniri, fără a duce soluţii pentru rezolvarea unor disfuncţionalităţi, fiind interesați de obținerea uor avantaje pesonale; III. Misiuni specifice: În condițiile limitării drastice a posibilității de întâlnire a rezerviștilor, evident că a avut de suferit și modul de îndeplinire a unor misiuni specifice, în cooperare cu organele ministerului de interne, autoritățile locale, alte organizații. Aceste entități au fost angrenate în activități dedicate respectării și combaterii efectelor pandemiei, volumul de muncă suplimentar fiind considerabil, astfel încât nu a mai fost timp pentru activitățile noastre specifice. Aceste activități au fost sporadice și ocazionale, cu prilejul unor informări, și acestea prin mijloace electronice, neavând o evidență sistematizată a acestora. Pe linia „Cultul Eroilor” au fost depuse coroane de flori la Monumentele Eroilor din Rădăuţi cu ocazia Zilei Eroilor, Ziua Armatei Române şi Ziua Naţională a României. a) Activităţi diverse: Cadrele în rezervă au participat la principalele activităţi cultural-recreative din Rădăuţi şi din alte localităţi din zonă: -Sărbătorirea Armelor (Jandarmerie, Poliţie, Poliţia de Frontieră, Pompieri); – De Ziua Eroilor şi Ziua Armatei au fost depuse coroane de flori la Monumentele Ostaşilor Români din Rădăuţi, ocazie cu care s-a organizat şi mese festive. De Ziua Naţională a României, cadrele militare în rezervă au participat la manifestările din muncipiul Rădăuţi şi au depus coroane de flori la Monumentele Eroilor Români din Rădăuţi. Totusi se observă același absenteism privind participarea la diferite activitati si chiar la…
Suceava – ȘTIRILE VIVA FM

comments

comments