Mădălina Amăistroaie (CSȘ Rădăuți), locul 4 la Cupa Mondială la tir cu arcul Seniori

Mădălina Amăistroaie a obținut o performanță extraordinară, locul 4 la Cupa Mondială Seniori. Sportiva de la Clubul Sportiv Școlar Rădăuți își confirmă valoarea pe plan mondial obținând cea mai bună clasare în circuitul internațional a unui sportiv român la tir cu arcul. La doar 18 ani, Mădălina a tras semifinala și finala pentru bronz la Cupa Mondială de seniori din Guatemala. Podiumul și o medalie au fost decise după un meci tensionat unde sportiva a pierdut la doar un milimetru la ultima săgeată. După ce săptămâna trecută a obținut clasarea pe locul 4 senioare în Europa, în Antalya, Mădălina a fost singura europeană în finalele Cupei Mondiale. Sportiva legitimată la CSȘ RĂDĂUȚI, unde este antrenată de Andrei Dănilă și Ioana Trufin, a eliminat din competiție sportive medaliate la campionatele mondiale și calificate la Jocurile Olimpice Tokyo. Este o performanță extraordinară care îi dă Mădălinei un moral foarte bun pentru următoarele competiții din lunile mai si iunie, unde va ataca obținerea unui loc cotă la Jocurile Olimpice 2021 de la Tokyo!