Direcția de Sănătate Publică Neamț informează – în contextul marcării Zilei Internaționale a Apei – că alimentarea cu apă potabilă este asigurată de 2 distribuitori licențiați, însă situația diferă considerabil între mediul urban și cel rural.

Dacă cele 2 municipii și 3 orașe sunt deservite de sisteme centralizate, în cazul comunelor situația este neuniformă.
Din totalul de 78 de comune, doar 47 dispun de sisteme centralizate de apă cu autorizație sanitară de funcționare, în timp ce alte 31 de comune nu au astfel de sisteme sau se află în proces de autorizare.
De asemenea, 17 unități administrativ-teritoriale care dețin sisteme de alimentare cu apă neautorizate au fost notificate să intre în legalitate în termen de 90 zile.
Pentru alte 14 localități fără sisteme centralizate, DSP Neamț a recomandat luarea de măsuri pentru asigurarea apei potabile și monitorizarea surselor alternative, precum fântâni sau izvoare publice.