VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Primele insule ecologice digitalizate au fost instalate în Iași

Salubris Iași a inaugurat ieri, 20 ianuarie, primele ansambluri de containere digitalizate pentru colectarea separată de deșeuri menajere – așa-numitele „insule ecologice digitalizate”. 

Aceste containere au fost cumpărate cu fonduri europene. O prezentare a unui astfel de ansamblu a avut loc la punctul gospodăresc din aleea Mușatini, lângă blocul A20, în prezența primarului Mihai Chirica, a reprezentanților Salubris și ai companiilor implicate în proiect.

Insulele ecologice digitalizate sunt compuse din cinci containere individuale, cu capacități pentru cele cinci fracții (biodegradabil, rezidual, sticlă, plastic și metal, hârtie și carton). Municipalitatea declară că aceste containere sunt sunt protejate anti-vandalism și împotriva accesului neautorizat, fiind dotate cu sistem de acces digitalizat pentru persoanele fizice arondate, module GSM pentru transmisia datelor, și sistem cu bază de date privind beneficiarii serviciului.

„Este o nouă etapă pe care Primăria Iași și Salubris o parcurg în programul de modernizare a sistemului de colectare separată a deșeurilor, pe care îl susținem pentru a ne alinia practicilor europene și, mai ales, pentru a avea un oraș curat și sănătos! Avem cel mai modern și mai performant operator de salubritate din țară și ne propunem să devenim și un model la nivel național în ceea ce privește colectarea separată și reciclarea” a declarat primarul Mihai Chirica. 

Ansamblurile au fost cumpărate prin intermediul unui proiect al Primăriei care include 175 de insule ecologice digitalizate, din care 150 supraterane și 25 subterane. 

Proiectul a fost finanțat inițial prin Planul Național de Redresare și Reziliență cu o sumă totală de 4,9 milioane euro și a fost preluat pentru finanțare de Administrația Fondului pentru Mediu.

Achiziția celor 150 de ansambluri supraterane a fost făcută la nivel centralizat de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. 

Componenta de digitalizare și control al accesului a fost realizată de Techbolide SRL, care a furnizat soluțiile software și IoT necesare pentru monitorizarea, gestionarea și securizarea eco-insulelor digitalizate.

Salubris SA, va distribui în perioada următoare carduri de acces către clienții arondați insulei ecologice respective, pentru a asigura utilizarea corectă și controlată a infrastructurii. Pentru fiecare eco-insulă vor fi alocate 200 de carduri de acces. Accesul la insulele ecologice digitalizate se realizează exclusiv prin card de acces dedicat sau prin telefon mobil compatibil, utilizând aplicația dedicată WeCollect.

Pentru funcționarea optimă a sistemului, cetățenii sunt rugați să utilizeze saci de deșeuri cu un volum de maximum 45 de litri. În paralel, Salubris SA a organizat o licitație pentru a achiziționa și primele trei autospeciale destinate colectării separate a deșeurilor din aceste insule ecologice, iar prima autospecială a ajuns deja în baza Salubris SA.

Sursa Foto: Primăria Municipiului Iași

Citește și: Nicușor Dan vine la Iași, la manifestările de Ziua Micii Uniri

Citește și: Un nou centru multifuncțional pentru copiii din Miroslava

Vizitează și: Facebook VIVA FM Iași

Distribuie

Din aceeși categorie

Sala Polivalentă din Suceava ar putea fi inaugurată până la vară

74 de persoane au fost adăpostite în centrele municipalității

Iașul, cel mai tânăr județ din România

Primele insule ecologice digitalizate au fost instalate în Iași

Știri sugerate