Casa de Cultură a Studenților Suceava și Teatrul Studențesc „Fabulinus” prezintă astăzi de la ora 19, în Auditoriumul USV, spectacolul „Papiloma Student Party”, semnat de dramaturga Alina Pietrăreanu și regizat de Cosmin Panaite.

Piesa propune o experiență intensă, în care o petrecere studențească aparent banală devine prilej de confruntare cu teme actuale : identitate, vinovăție, relații fragile, inadaptare și efectele infecției cu HPV.
Distributia este alcătuită din Gabriela Opria, Renata Dulgher și Ioana Stempel.
România are cea mai mică rată de imunizare împotriva HPV, țara noastră fiind pe primul loc în Uniunea Europeană ca număr de cazuri de infectări cu HPV, dar și ca rată a mortalității din cauza cancerului de col uterin.
Citeşte şi: https://vivafm.ro/stire/2025/04/03/premiera-spectacolului-papiloma-student-party-la-usv/