Proiectul Reflector își încheie sezonul cu două evenimente culturale care aduc poezia în prim-plan. Ambele evenimente vor avea loc la Acaju, intrarea fiind liberă.
Mâine, 23 septembrie, începând cu ora 19:00, ultimul eveniment al sezonului Reflector, organizat în colaborare cu Institutul Francez din România la Iași, îi aduce împreună pe doi poeți: Thomas Vinau din Franța și Ilinca Gângă. Evenimentul, moderat de Vlad Alui Gheorghe, va fi o discuție liberă despre poezie, viață și întrebările care contează, cu interpretariat simultan în limbile franceză și română. Pentru acest eveniment, rezervarea este obligatorie și se poate realiza pe platforma LiveTickets.
Joi, 25 septembrie, de la ora 19:00, va avea loc lansarea antologiei „Reflector”, un volum coordonat de Vlad Alui Gheorghe și Cristina Alexandrescu, publicat în ediție limitată la Editura Pentru Artă și Literatură. Acest volum reunește texte ale tinerilor poeți descoperiți la atelierele Reflector, alături de lucrări ale autorilor consacrați, inclusiv poezii scrise colaborativ în cadrul serilor Reflector. Volumul surprinde dialogul viu între generații poetice, demonstrând că poezia poate uni voci diverse într-un „meci la dublu” în care fiecare participant strălucește.
Lansarea va fi prezentată de Vlad Alui Gheorghe și Claudiu Ioan Maftei, urmată de un maraton de lectură susținut de câțiva dintre poeții publicați. Seara se va încheia cu socializare și muzică, celebrând poezia și comunitatea creată în jurul proiectului Reflector.
Reflector este un proiect cultural care promovează poezia contemporană, încurajând dialogul între poeți, generații și public. Prin ateliere, lecturi și colaborări, Reflector creează un spațiu în care poezia devine o experiență vie, accesibilă și inspirațională. Până acum, sute de beneficiari au participat la programul care a descoperit voci noi în literatură și a promovat poezia contemporană.


Citește și: Ziua Mondială Fără Mașini, inițiativă civică la Iași
Citește și: Deschiderea noului an universitar la UMF Iași
Vizitează și: Facebook VIVA FM Iași