Începând de astăzi până miercuri, inclusiv, are loc înscrierea candidaților pe locurile disponibile pentru a doua etapă de admitere în învățământul liceal.

Inspectoratul Școlar Judeţan Suceava a precizat că în total au mai rămas 239 de locuri pentru cei care nu au fost încă admiși la liceu.
De asemenea, sunt libere 117 locuri pentru romi și 111 locuri pentru elevi cu cerințe educaționale speciale.
În municipiul reședință mai sunt locuri libere la Colegiile „Ciprian Porumbescu”, „Dimitrie Cantemir”, „Mihai Eminescu”, „Alexandru Ioan Cuza”, „Petru Mușat” și la Liceul cu Program Sportiv.
După finalizarea înscrierilor, pe 18 și 19 august va avea loc repartizarea pe locurile libere, conform unei proceduri stabilite de Comisia județeană de admitere.