VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Raed Arafat: În Broșteni a fost un „flash flood”. Trei persoane au fost ucise de viitură

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a declarat – referindu-se la inundațiile devastatoare din județul Suceava – că a avut loc o „viitură surpriză”, care a măturat tot ce i-a stat în cale și nu a fost timp pentru evacuarea localnicilor, așa cum s-a întâmplat în județul Neamț. 

3 persoane au fost ucise de ape în zona Broșteni, corpurile lor fiind recuperate de pompierii militari.

Raed Arafat a menționat că în Broșteni a fost un flash flood, adică o ploaie care a dus la o viitură surpriză, venită de pe versant. 

“Zona este într-o vale adâncă și clar că apa a venit și a măturat tot ce a fost în calea ei” a spus Arafat, adăugând că intervenția elicopterelor a fost necesară pentru salvarea localnicilor care se adăposteau în podurile caselor sau chiar pe acoperiș.

Ieri, cele 4 elicoptere SMURD și unul Black Hawk au evacuat 100 persoane, transportându-le în zone sigure.

Patrulările continuă astăzi.

Distribuie

Din aceeși categorie

Teatru în mijloacele de transport în comun din Iași

Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni – 155 de ani de excelență și tradiție

Atelier de Muzică Psaltică

AUDIO: Les Films de Cannes a Iași aduce atmosfera de festival la Ateneu

Știri sugerate