VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Iașul se poate înfrăți cu un oraș din Albania

Iașul se poate înfrăți cu un oraș din Albania. Primarul Mihai Chirica s-a întâlnit luni, 14 aprilie 2025, cu Ankeleda Merkuri, Ambassador al Republicii Albania în România, la Palatul Roznovanu.

Excelența sa a subliniat faptul că Albania și România au o istorie comună, mișcarea de independență albaneză fiind inițiată la București, iar marea familie de domnitori Ghica fiind de origine albaneză.

În acest context, discuțiile au pus accent pe strângerea colaborărilor și schimburilor în diverse domenii, în special academic, turistic, cultural, dar și economic.

În prezent, Albania este foarte interesată de colaborări pentru creșterea capacității administrative în vederea absorbției fondurilor europene de pre-aderare, fiind în perioada de negocieri de aderare la Uniunea Europeană, iar Municipiul Iași are o experiență relevantă în atragerea și gestionarea acestei surse de finanțare.

Nu în cele din urmă, ambasadorul Albaniei a propus și o înfrățire / colaborare directă a Iașului cu Gjirokastër (Gjirokastra), un oraș universitar, cultural, turistic, cu o parte inclusă în Patrimoniul UNESCO.

Citește și: Elevii ieșeni rezultate remarcabile de la Olimpiada

Citește și: Iașul, punct de interes pentru companiile din SUA

Vizitează și: Facebook VIVA FM Iași

Distribuie

Din aceeși categorie

Concurs Panifcom „Gustul poveștilor din Moldova”

Târgul de ceramică „CUCUTENI – 5000” revine în Copou. Ediția a 56-a va reuni meșteri olari din întreaga țară

Au fost desemnați câștigătorii concursului de protecție civilă „Cu viața mea apăr viața”

Eveniment cultural în Nordul Moldovei: Artista Marusia Niță expune simultan la Ipotești și Siret

Știri sugerate