Ziua Națională, marcată şi la Suceava

Ziua Națională a fost marcată ieri la Suceava printr-un ceremonial militar la Monumentul Bucovina Înaripată.

În prezența câtorva mii de persoane, evenimentul a fost organizat de Garnizoana Suceava în colaborare cu Batalionul Vânători de Munte Vatra Dornei, Colegiul Militar „Ștefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc, Inspectoratele de Jandarmi și pentru Situații de Urgență Suceava, Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi Fălticeni și Primăria Suceava.

Președintele Consiliului Județean Suceava, GHEORGHE ȘOLDAN, a accentuat importanța istorică a Zilei Naționale, evidențiind “provocările actuale pe care românii trebuie să le depășească”.

 

La rândul său, primarul municipiului Suceava, VASILE RÎMBU, a scos în evidență faptul că Ziua Națională “poartă în ea toate idealurile acestui popor”.

 

Ceremonialul de Ziua Națională de la Suceava s-a încheiat cu defilarea detașamentelor de onoare.

Distribuie


Warning: Trying to access array offset on false in /var/www/clients/client1/web1/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/widget-base.php on line 223

Warning: Undefined array key -1 in /var/www/clients/client1/web1/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 695

Din aceeși categorie

Proiect pentru copiii aflați în risc de separare de familie

Administrațiile locale din județul Botoșani, instruite pentru gestionarea eficientă a situațiilor de criză

George Hojbotă, noul șef al Gărzii de Mediu Suceava

Sportul românesc mai pierde un campion!

Știri sugerate