VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Lansare de carte – Eugen Nechifor (părintele Vichentie), „Vigla – ctitorii și așezăminte românești din Sfântul Munte Athos”

Muzeul Județean Botoșani găzduiește duminică, 4 august 2024, ora 11.30, în spațiul Galeriilor de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani, lansarea volumului ,,Vigla–ctitorii și așezăminte românești din Sfântul Munte Athos”, al lui Eugen Nechifor (părintele Vichentie).

Cartea, apărută în 2022 la editura Vasiliana ʼ98 din Iași, reprezintă un ghid spiritual, istoric și cultural despre Athos, „Muntele lui Dumnezeu”, fiind structurată pe 6 capitole, care abordează: cadrul geografic, istoric și cultural; evoluția așezămintelor monahale de la Athos; statutul juridico-canonic al așezămintelor monahale; așezămintele românești (schituri, chilii, colibe) de la Sfântul Munte de-a lungul istoriei; mărturii istoriografice din Schitul Prodromu; pelerinajele la Sfântul Munte.

Eugen Nechifor s-a născut pe 14 decembrie 1959, la Coșula (județul Botoșani).

Este licențiat în Teologie (Universitatea „Ovidius” din Constanța) și Științe Juridice, cu un master în Patrimoniu și Turism Cultural (Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași).

Până în 2000 a dus o viață laică, profesând în industrie, în administrația de stat și în sistemul juridic.

După 2000 intră în viața monahală, la Mănăstirea „Petru Vodă” din județul Neamț. A contribuit la realizarea ansamblului monahal comemorativ „Martirii neamului” de la Aiud. Din 2011 este ghid la Sfântul Munte Athos. Începând din 1992, a publicat poezii și articole în „Axa”, „Hyperion”, „Scara”, „Coloquim”, „Agora”, „Luceafărul”, „Convorbiri literare” și „Lumină lină”.

Prezentarea de carte are loc duminică, 4 august 2024, la ora 11.30.

Moderator: Liviu Șoptelea.  Prezintă: Ana Coșereanu.

Distribuie

Din aceeși categorie

Un bărbat decedat și două femei internate din cauza consumului de ciuperci toxice

Expoziția „Șarm și eleganță masculină în fotografii de epocă”, la Muzeul de Istorie Roman

Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava – Admitere 2025

Festivalul Internațional de Folclor „Arcanul”, între 4 şi 6 iulie, la Rădăuţi

Știri sugerate