10 trasee turistice în curs de omologare la Piatra Neamţ

Andrei Carabelea, primarul municipiului Piatra Neamţ, a declarat că în momentul în care a ajuns primar, orașul nu avea niciun traseu turistic omologat, iar astăzi sunt 10 în curs de omologare.

El a dat exemplu şi telegondola, despre care a spus că este o ”investiţie care s-a plătit prin achitarea unor rate, cu credite, acum 15 ani, şi abia acum un an a fost achitată toată suma”.

Edilul șef a anunţat un proiect ambiţios şi atractiv, care se află în stadiu de 20% realizat, şi care atrage mulţi turişti, şi anume „Uriaşii lui Harap-Alb”.

Carabelea a spus că prima statuie este deja realizată şi urmează alte 4 finalizate până la sfârşitul lunii august.

Distribuie

Din aceeși categorie

Biletele tipărite pentru transportul public din Iași vor fi eliminate în acest an

S-a deschis Târgul Liceelor! Oferta educațională prezentată viitorilor liceeni în cele două municipii ale județului

Zilele municipiului Botoșani în atenția jandarmilor

Festivalul Luminii, o nouă ediție organizată de cercetașii din Iași

Știri sugerate