VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Un jandarm botoșănean a găsit o mică comoară

Duminică, Plutonierul adjutant Cristian Comănescu din Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani,  a descoperit pe malul râului Siret o fibulă dacică din aur cu o vechime considerabilă.
Cristian este subofițer jandarm de aproape 18 ani, iar în ultimii trei ani, atras fiind de etnogeneza și trecutul poporului român, și-a cumpărat în condiții legale un detector de metale.
Fibula dacică descoperită, cu greutatea de aproximativ 11 grame, se află într-o stare de conservare foarte bună și a fost predată în această dimineață la Direcția Judeţeană de Cultură Botoșani, unde va fi expertizată de specialiștii în domeniu pentru a se stabili perioada din care datează.
Fibula este o podoabă vestimentară cu utilitate practică, cunoscută în termeni uzuali sub numele de broșă și era folosită la încheierea veșmântului, ca un ac de siguranță.
Conform prevederilor Legii nr.182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural național mobil, bunurile arheologice, epigrafice, numismatice, paleontologice sau geolitice, descoperite întâmplător prin lucrări de orice natură, efectuate în locuri care fac obiectul exclusiv al proprietății publice, intră în proprietate publică, iar persoanele fizice care le-au descoperit sunt obligate să le predea în termen de 72 de ore.

Distribuie

Din aceeși categorie

Noaptea Muzeelor 2026 la Iași: acces gratuit la nouă muzee din rețeaua Muzeul Național al Literaturii Române Iași

APIA reamintește: 5 iunie 2026 este termenul-limită pentru depunerea Cererilor de plată

Dvořák și Ceaikovski, în interpretare live la Iași: concert de gală cu Filarmonica „Moldova” Iași pe 15 mai 2026

Campanie de consultare publică pentru proiectul Bahlui – Coridor Verde-Albastru

Știri sugerate