VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Zeci de primării amendate pentru gunoi

În data de 26 iunie 2026 au fost finalizate acțiunile de inspecție și control privind verificarea stadiului de implementare a măsurilor prioritare de guvernanță în domeniul gestionării deșeurilor municipale și a stării de salubrizare din unitățile administrativ-teritoriale.

În perioada 15–26 iunie, comisarii Gărzii de Mediu au efectuat 17 controale în localitățile Blândești, Copălău, Tudora, Corni, Stăuceni, Sulița, Vorona, Coșula, Vlădeni, Mihai Eminescu, Hănești, Cristești, Flămânzi, Adășeni, Curtești, Bălușeni și Frumușica.

În urma verificărilor au fost dispuse măsuri cu termene de remediere a neconformităților și au fost aplicate 28 de sancțiuni contravenționale, dintre care 22 de amenzi, în valoare totală de 1,2 milioane de de lei, și 2 avertismente.

Din totalul sancțiunilor, 17 au fost aplicate pentru neatingerea țintei minime de 55% privind pregătirea pentru reutilizare și reciclarea deșeurilor municipale în anul 2025, 3 pentru eliminarea și depozitarea deșeurilor în afara spațiilor autorizate și 8 pentru neasigurarea spațiilor necesare colectării separate a deșeurilor periculoase provenite de la populație.

Garda de Mediu atrage atenția că respectarea obligațiilor prevăzute de legislația în vigoare privind gestionarea deșeurilor este esențială pentru protejarea sănătății populației și a mediului, iar nerespectarea acestora poate afecta interesul public și obiectivele de mediu asumate la nivel național.

Distribuie

Din aceeși categorie

Apel Nova Apaserv pe timp de caniculă: consumați apa în mod responsabil!

Codul Roșu de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie

Zeci de primării amendate pentru gunoi

De la autostrăzi la tren metropolitan: Iașul nu mai are nevoie de proiecte izolate, ci de o viziune comună

Știri sugerate