Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani organizează, în perioada 5–30 iunie 2026, o amplă serie de manifestări culturale reunite sub genericul „Zilele Eminescu 2026”, dedicate comemorării marelui poet național Mihai Eminescu. Programul cuprinde expoziții de carte, medalioane literare, cluburi de lectură, lansări de volume, activități educative și artistice, precum și proiecte realizate în parteneriat cu unități de învățământ și organizații culturale din municipiul Botoșani.
Filiala de Limbi Străine invită publicul să viziteze expoziția de carte „Eminescu în vers și traducere” (11–15 iunie) și să participe la medalionul literar „Il y a 137 ans, c’était né une étoile”, organizat pe 11 iunie, de la ora 12:30, în parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 17 Botoșani, clasa a VI-a C, coordonată de prof. Hrișcu Olimpia Elena.
În cadrul Sălii de lectură, vor fi organizate expozițiile de carte „Între vis și eternitate” (5–19 iunie) și „Lecturi eminesciene” (12–30 iunie), menite să readucă în atenția publicului opera și universul eminescian.
Programul Secției de împrumut carte pentru copii, include prezentarea revistei „Vatra noastră românească”, editată de Uniunea „Vatra Românească”, precum și lansarea volumului „Schimonahia Olimpiada Iurașcu”, semnat de Mihai C.V. Cornaci, evenimente programate pe 12 iunie 2026. De asemenea, elevii clasei a III-a C de la Școala Gimnazială nr. 11 Botoșani vor participa la clubul de lectură „Despre Eminescu”, coordonat de prof. Simona Acsente. Tot aici va putea fi vizitată expoziția de carte „E-un «nu știu ce» și-un «nu știu cum»” (9–16 iunie).
În cadrul Cabinetului de numismatică, va fi prezentat exponatul documentar „Patrimoniul arhitectural – o valoare vulnerabilă”, realizat în colaborare cu Uniunea Arhitecților din România – Filiala Botoșani și Ordinul Arhitecților din România.
Secția de împrumut carte pentru adulți organizează expozițiile de carte „Eminescu…”, „Ei l-au cunoscut pe Eminescu” și „Tu te-ntreabă și socoate”, toate desfășurate în perioada 15–30 iunie.
Filiala nr. 1 Primăverii propune o serie de activități dedicate copiilor și elevilor: „Prima mea cărticică”, desfășurată împreună cu elevii clasei I A de la Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani, recitalul de poezie „Dor de Eminescu”, susținut de elevii clasei a IV-a D de la Școala Gimnazială nr. 7 Botoșani, precum și activitatea „Eminescu în durată eternă”, realizată cu participarea Cenaclului literar „Junimea Junior” al Școlii Gimnaziale nr. 13 Botoșani.
Programul propus de Filiala nr. 2 Grivița include expoziția „Luceafărul în pagină și culoare”, realizată în colaborare cu Școala Gimnazială nr. 11 și Școala Gimnazială nr. 13 Botoșani, precum și activitățile educative „Micul cititor în lumea lui Eminescu”, „Eminescu pentru toți”, „Eminescu dincolo de timp” și „Călătorie printre cuvinte”, desfășurate împreună cu elevi și preșcolari din municipiul Botoșani.
Prin acest program divers și accesibil tuturor categoriilor de public, Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani își propune să promoveze opera și personalitatea poetului național, să stimuleze interesul pentru lectură și să ofere comunității botoșănene oportunități de dialog cultural și educație prin intermediul cărții.
Vă așteptăm să participați la evenimentele dedicate Zilelor Eminescu 2026!