VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Credincioși din toată țara au fost prezenți la „Calea Sființilor”. Pelerinajul de la Iași continuă

Tradiționala procesiune oficiată cu prilejul sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva, „Calea Sfinților”, a adunat în cursul serii de duminică, 12 octombrie 2025, peste 27.000 de pelerini în rugăciune pe străzile Iașului.

La pelerinaj au participat zeci de preoți, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și Mitropolitul de Tesalonic, Înalt Prea Sfințitul Filotheos. Zecile de mii de credincioși cu flori și lumânări în mână au străbătut centrul Iașului alături de racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și de racla cu moaștele Sfântului Grigorie Palama, aduse special din Grecia, din Mitropolia de Tesalonic.

Continuă pelerinajul la racla Sfintei Cuvioase Parascheva. După un weekend în care zeci de mii de persoane au trecut prin curtea Catedralei Mitropolitane din Iași, numărul credincioșilor care stau la rând a mai scăzut. Astfel, conform informațiilor oferite de autorități, aproximativ 9000 de persoane așteaptă, în acest moment, să ajungă la racla așezată în curtea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Până în prezent, peste 140.000 de pelerini s-au închinat la Ocrotitoarea Moldovei. 

De menționat este că moaștele Sfântului Grigore Palama au fost depuse în baldachin, spre închinare, și vor rămâne în capitala Moldovei până la finalul pelerinajului, pe data de 15 octombrie.

Citește și: Investiții semnificative în educație în comuna Miroslava

Citește și: 14 octombrie, zi liberă pentru elevi și profesori

Vizitează și: Facebook VIVA FM Iași

Distribuie

Din aceeși categorie

USV investește în viitorul studenților săi, prin subvenţionarea stagiilor extinse de practică și sprijin antreprenorial

60 de mii de sarmale la Masa Pelerinilor de Sfânta Parascheva

Expoziția de pictură „Între iluzie și adevăr”, la Biblioteca Județeană Neamț

6 suceveni în lotul național de handbal tineret al României (generația 2006/2007)

Știri sugerate