În această dimineață, polițiștii botoșăneni desfășoară o razie în zona Cișmea, din municipiul Botoșani, împreună cu reprezentanți ai S.C. LOCATIVA și jandarmi, pentru verificarea legalității persoanelor care locuiesc în zona respectivă.
Concomitent cu aceste activități sunt puse în executare patru mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de distrugere.
În data de 23 iulie, 60 de apartamente din noile blocuri sociale construite în cartierul respectiv au fost vandalizate înainte.
Acestea contaminării sa fie date in folosință chiriașilor din Centrul Vechi, cărora Primăria nu le-a mai prelungit contractele, din cauza datoriilor acumulate fie prin neplata amenzilor uriașe, fie prin neplata chiriei sau utilităților.
Acțiunea de astăzi se desfășoară cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale și este coordonată de șeful I.P.J. BOTOȘANI.




