VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

8 milioane de lei, o nouă finanțare pentru Spitalul Clinic Județean Suceava

Spitalul Clinic Județean Suceava va beneficia de o nouă finanţare, în valoare de 8 milioane de lei.

Fondurile sunt asigurate de Ministerul Sănătății și vor fi folosite pentru achiziția de echipamente medicale moderne, menite să înlocuiască sau să completeze aparatura uzată, în multe cazuri cu vechime de peste un deceniu.

În Secția de Gastroenterologie, de exemplu, o parte din aparatele endoscopice actuale sunt utilizate de mai bine de 10 ani.

Prin această finanțare, spitalul va achiziționa două unități de videoendoscopie de ultimă generație, dedicate explorărilor digestive.

Spitalul va beneficia, totodată, și de 50 de paturi electrice multifuncționale noi, care vor fi distribuite în mai multe secții, inclusiv Chirurgie Vasculară, Neurologie, ORL, unde multe dintre paturile existente au peste 10 ani.

În Secția de Urologie va fi adus un sistem modern cu laser pentru tratarea pietrelor la rinichi, cel existent, funcțional și utilizat în intervențiile chirurgicale, având o vechime de aproximativ 12 ani.

La aceeași secție va ajunge și un sistem video urologic 4K.

Pentru Terapie Intensivă, acolo unde volumul intervențiilor chirurgicale este în continuă creștere, vor fi achiziționate două aparate de anestezie de ultimă generație, indispensabile în blocul operator.

Și lista continuă și cu un ecograf portabil pentru Infecțioase, dar și alte echipamente și aparatură pentru secțiile Pediatrie, Ortopedie, Chirurgie toracică etc.

„Această finanțare este extrem de importantă pentru spitalul nostru, iar pe această cale îi mulțumesc ministrului Alexandru Rogobete pentru sprijinul acordat.
Scopul nostru este clar: să îmbunătățim îngrijirea pacienților și să oferim condiții moderne de lucru personalului medical.”, a precizat preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Şoldan.

Lista completă a echipamentelor ce vor fi achiziţionate

Unitate de videoendoscopie digestivă și accesorii

Unitate de videoendoscopie și accesorii

Pat multifuncțional electric – 50 buc

Aparat anestezie ATI – 2 buc

Videogastroscop pediatrie

Motor osteosinteză oase mari (cu accesorii) – 4 buc

KINETEC pentru recuperare pasive genunchi – 2 buc

Sistem video urologie 4K

Platformă electrochirurgicală cu rezecție în mediul salin

Set rezectoscop bipolar – 5 buc

Pompă irigare și aspirare urologie și accesorii

Sistem litotriție laser urologie

Set cistoscop 22 Fr cu pense – 4 buc

Set cistoscop 17 Fr cu pense – 4 buc

Ureteroscop semirigid cu accesorii – 5 buc

Aparat diatermie de contact

Laser terapie de înaltă intensitate robotizat cu două surse

Cadă pentru proceduri de electroterapie și băi alternante cu 4 celule

Videoendoscop flexibil pentru intubații dificile

Ecograf portabil

Distribuie

Din aceeși categorie

Studentă FLSC, selectată la nivel național în competiția Fulbright Student Program pentru anul universitar 2026-2027, în domeniul Literatură americană

Ateliere interactive dedicate copiilor și adolescenților, la Biblioteca Județeană Neamț

Corala „Ciprian Porumbescu” organizează noi audiții pentru coriști

Managerul Spitalului Județean și-a dat demisia

Știri sugerate