VIVA DEEP MUSIC
VIVA DEEP MUSIC
Sorry, no results.
Please try another keyword

Parcul din fața Teatrului Național Iași este aproape de finalizarea lucrărilor

Lucrările de modernizare continuă într-un ritm susținut, iar rezultatul va fi un spațiu cultural și de relaxare unic în centrul Iașului, transmite municipalitatea.

”Ce am realizat până acum? A început montarea plăcilor de marmură și granit pe alei și în amfiteatru. S-a adus mobilierul urban – bănci, coșuri de gunoi, sistem de iluminat modern. Pregătim plantarea florilor, arborilor și arbuștilor, cu sisteme automate de irigare. Vestigiile istorice sunt conservate și vor fi puse în valoare într-un muzeu dedicat. Vegetația matură se păstrează și este completată cu noi spații verzi” a mai subliniat municipalitatea.

Parcul va cuprinde un teatru de vară, foișor, panouri pentru expoziții, o fântână interactivă, alei pietonale moderne și peste 7.000 mp de spații verzi pe un teren total de 9.700 mp.

Investiția pentru renovarea parcului din fața Teatrului Național Iași se ridică la 18,35 milioane lei, iar lucrările sunt la stadiul de 80%. Municipalitatea ieșeană dorește redeschiderea parcului în această vară.

Sursa Foto: Primăria Municipiului Iași

Citește și: Noaptea Muzeelor cu expoziții inedite la Muzeul Municipal „Regina Maria” din Iași

Citește și: Animal Fest revine cu a cincea ediție pe Arena USV Iași

Distribuie

Din aceeși categorie

Evenimentul „Moștenirea culturală: De ce-l iubim pe Eminescu?”, la Biblioteca USV

AUDIO: Ce putem face în plin sezon al virozelor și al gripei

A început etapa de proiectare pentru lotul Joseni – Ditrău al Autostrăzii A8

Campanie de informare, conştientizare şi responsabilizare în domeniul gestiunii deşeurilor

Știri sugerate