Sorana Cîrstea. Foto: GSP

Sorana Cîrstea, calificată în optimi la Istanbul

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, campioana en titre, s-a calificat marți, 19 aprilie, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Istanbul, dotat cu premii totale de peste 239.400 de dolari. Aceasta a jucat împotriva rusoaicei Kamila Rahimova, scor 6-4, 6-1.

Sorana Cîrstea, încă o etapă

Sorana Cîrstea a avut nevoie de o oră şi 16 minute pentru a trece de o jucătoare venită din postura de ”lucky loser” , după ce a pierdut în ultimul tur al calificărilor. Iniţial, jucătoarea română de tenis trebuia să o înfrunte pe belarusa Aleksandra Sasnovici, dar aceasta s-a retras chiar înaintea meciului.

Sorana Cîrstea, în optimile de finală

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea. Sursa foto: adevărul

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA. În optimi o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Arantxa Rus (Olanda) şi Ipek Oz (Turcia).

Vă recomandăm să citiți și:

Tenis: Sorana Cîrstea, învinsă la mare luptă de Iga Swiatek, în optimi la Australian Open

Sorana Cîrstea, în sferturi la Beijing, după o victorie de senzație în fața Karolinei Pliskova