full screen background image

FOTO | Aur pentru Botoșani! Halterofilă pe podium la Campionatele Europene

Petronela Budăi, sportivă legitimată la CS Botoșani, a cucerit o medalie de aur și una de argint în cadrul categoriei 71 de kilograme a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori Under-15 de la Ciechanów (Polonia).  Botoșăneanca a obținut aurul la stilul aruncat, cu 100 de kilograme, și argintul la total, cu 173 de kilogram, în timp ce la smuls a ocupat locul al patrulea, cu 73 de kilogram. Petronela Budăi este componentă a Centrului Național Olimpic pentru Pregătirea Juniorilor Botoșani. România a mai avut la Campionatele Europene Under-15 o sportivă, Lavinia Vinţeleriu, care este legitimată la CSM Cluj-Napoca și se pregătește tot la CNOPJ Botoșani. Ea a câștigat trei medalii de argint la categoria 49 de kilograme.