Judoka ieșean calificat la Jocurile Olimpice

Judoka ieșean Vlăduț Simionescu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Acesta va concura la categoria +100 kilograme, alături de ieșean urmând a participa și judoka Andreea Chiţu (categoria 52 kilograme) și Alexandru Raicu (categoria 73 kilograme). Anunțul a fost făcut de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, care a precizat că la baza calificării celor trei sportivi a stat poziția ocupată în clasamentul mondial. Astfel, Chiţu a ocupat locul 23 în ierarhia categoriei sale, Simionescu locul 24, iar Raicu locul 30. În vârstă de 31 de ani, Vlăduț Simionescu a reprezentat România și la Jocurile Olimpice de vară din 2012, unde a fost învins în turul secund de germanul Andreas Tolzer. În palmares, ieșeanul mai are o medalie de aur cucerită la Openul European de la Sofia, în anul 2015, dar și două medalii de bronz obținute la competiția de Grand Prix de la Baku (Azerbaidjan) și la Grand Prix–ul din Antalya (Turcia), ambele în anul 2019. În vederea susținerii pregătirii sportivului ieșean în perspectiva participării la Jocurile Olimpice de la Tokyo municipalitatea, prin Consiliul Local, a alocat un sprijin prin intermediul proiectului cultural, educațional și sportiv „Ambasadorii Iașului”. România a ajuns la 93 de sportivi calificați la Jocurile Olimpice (nominal sau locuri cotă), la 15 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3×3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon şi judo.