Bucovina Rădăuți – Dacia Unirea Brăila 2-0, în prima manșă a semifinalei barajului de promovare în Liga a-II-a de fotbal

Sâmbătă. 8 mai, pe stadionul „Municipal” din Rădăuți a avut loc prima manșă a semifinalei barajului de promovare în Liga a-II-a de fotbal, meci ce a avut ca protagoniste Bucovina Rădăuți și Dacia Unirea Brăila. După un meci foarte spectaculos, ce s-a ridicat la nivelul așteptărilor, echipa câștigătoare a fost Bucovina Rădăuți care avea să învingă oaspeții brăileni cu scorul de doi la zero. Ambele goluri au fost marcate în prima parte a jocului, mai exact în minutul 22, când în urma unei faze fixe, Mugur Florescu reia superb cu capul direct în vinclul porții, al doilea gol fiind opera golgeterului echipei rădăuțene, Ionel Stoian, care a înscris în minutul 28, când a fructificat elegant o pasă în adâncime care l-a lăsat față în față cu portarul advers. Până la înscrierea golurilor, echipa oaspete a avut câteva situații bune de a înscrie, dar portarul gazdelor, Butnariu, a fost imbatabil. Tot oaspeții aveau să fie mai activi până la finalul primei reprize, dar apărarea gazdelor şi portarul Butnariu au fost de netrecut. Repriza secundă a aparținut în totalitate Bucovinei Rădăuți, echipa gazdă profitând de căderea fizică a oaspeților și ratând câteva ocazii imense de a marca, de data aceasta portarul oaspeților fiind cel care a făcut minuni. Gazdele aveau să înscrie și golul trei când Ciobanu Robert a reluat în poartă o centrare venită de pe partea stângă, dar arbitrii aveau să anuleze golul pe motiv de offside. Doi la zero avea să fie scorul final, un scor la care mulți nu se gândeau și care oferă mari șanse Bucovinei Rădăuți pentru o calificare istorică în finala pentru promovarea în liga a doua. Returul acestui meci va avea loc sâmbătă 15 mai, la Însurăței, acolo unde Dacia Unirea Brăila își desfășoară meciurile oficiale. În prima manșă din celălalt meci de baraj Oțelul Galați a învins clar, cu trei la zero, pe teren propriu, formația Foresta Suceava. Bucovina Rădăuți a început partida în următoarea formulă : Butnariu – Antonesei,Vișinar, Florescu, Coajă – Vitu,Bejenar, Plămadă (cpt),Ciobanu Eduard,-Stoian, Ciobanu Robert Au mai intrat: Chirilescu,Coroamă Cosmin, Pitic,Străjeriu și Irimescu. Antrenori: Iulian Ionesi, Marius Lup și Dragoș Tătar. FOTO: Cristian Plosceac