FOTO | Botoșăneanca de aur, din nou pe podium, la Campionatele Europene. Bravo, Simona Radiș!

Echipajul de dublu vâsle feminin al României a obțiut, duminică, medalia de aur, la Campionatele Europene de canotaj, de la Varese (Italia). Echipajul tricolor, format din sportivele Nicoleta-Ancuta Bodnar și Simona Geanina Radiș, a încheiat cursa cu timpul de 6:49.84 minute. Pe podium au mai urcat Lituania (6:53.33) si Marea Britanie (6:55.13). Multipla medaliată mondială și europeană la canotaj(2-) este născută în comuna Cetățeni și are 22 de ani ! Simona este calificată la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu șanse mari de a obține o medalie. Tot duminică, Gianina Beleaga a obținut medalia de argint la vâsle simplu, categorie usoara, iar echipajul de dublu rame feminin (Adriana Ailincăi și Iuliana Buhuș) a încheiat tot cu medalie de argint. Delegația României la Campionatele Europene de la Varese numără 46 de sportivi, în 13 echipaje feminine și masculine.