Iașul va pierde la masa verde meciul cu Viitorul. Pancu: ”E frustrant pentru jucători”

Poli Iași va pierde la masa verde partida cu Viitorul Constanța, din cauza faptului că instalați de nocturnă a cedat înainte de începerea partidei, dar și în startul reprizei secunde, chiar când ieșenii preluau conducerea (2-1) pe tabelă. „E trist pentru jucători, pentru munca lor, pentru că eram într-un moment bun. Prima repriză nu a fost una bună, pentru că recuperasem câţiva jucători şi se vedea lipsa lor de tonus. Însă după pauză am reglat aceste probleme. Am avut o reacţie bună, am arătat caracter şi am reuşit să întoarcem scorul. Din păcate, s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Nu e de competenţa noastră, noi ne ocupăm doar de lucrurile strict sportive. Dar e frustrant să se întâmple aşa (n.r. – să piardă la masa verde). Am fost echipa care a condus jocul în a doua repriză, am revenit repede în avantaj… dar nu ştie nimeni, doar Dumnezeu ştie ce s-ar fi întâmplat până la final. Jucătorii sunt profesionişti, trebuie să înţeleagă că aceste lucruri fac parte din viaţă. Eu am trăit acest lucru şi cu PSG, dar atunci nu eram în avantaj când s-a întrerupt jocul. Putem considera, dacă ne încălzeşte cu ceva, că am fi pierdut jocul şi pe teren”, a afirmat Pancu în conferinţa de presă de după meci.