Pancu, înainte de Poli Iași – Viitorul: Mă gândesc la ultimul loc din playoff

Politehnica Iași întâlnește duminică o echipă decimată a Viitorului, formație lovită de coronavirus, dar Daniel Pancu rămâne precaut și spune că trupa lui Hagi este suficient de puternică și atunci când este lipsită de câțiva jucători. Le lipsesc jucători importanți la meciul cu noi, dar ei au o uzină de fotbal în spate, cred că ar putea forma și 3 echipe care pot juca de la egal la egal cu noi, muritorii de rând. La noi când lipsesc 5-6 sau 7 jucători care pot fi titulari avem mari probleme și s-a văzut acest lucru. E crunt pe undeva să vezi numărul golurilor primite, dar rămânem cu lucrurile bune. În prima etapă, cu Chindia, am jucat fotbal 20 de minute, după care a crescut acest interval și am ajuns la 70 de minute de fotbal bun. Eu zic că rămânem cu lucrurile bune, pozitive și de la ideea asta plecăm în continuare. Se vede urât și pentru mine, și pentru jucători, și pentru suporteri să-și vadă echipa primind 4 goluri. Dar eu aș fi fost mult mai trist dacă aceste goluri ar fi fost primite pe fondul unui joc slab al nostru. Pentru că cel puțin în partea asta de campionat ne interesează mai mult calitatea jocului. Partea a doua a campionatului plus meciurile din play-out vor fi mult mai importante decât cele din această perioadă. Vom învăța cu siguranță din greșeli și le vom corecta. Deși eu, pentru că așa este mentalitatea mea, mă gândesc încă la ultimul loc din play-off. Poate mulți vor zâmbi, dar noi ne pregătim și pentru lucrurile astea”, a spus Pancu la conferința de presă premergătoare partidei.