full screen background image

Scrisoare deschisă a primarului Cătălin Flutur către botoșăneni

Respectarea legii în orașul nostru nu este opțională, ci obligatorie! Dragii mei, Suntem foarte aproape de debutul oficial al campaniei electorale pentru alegerile din 27 septembrie. Constat cu îngrijorare că disperarea legată de riscul de a pierde avantajele personale legate de pozițiile plătite cu bani publici îi mână deja pe unii candidați spre acțiuni care nu au nicio legătură nu doar cu moralitatea și cu bunul simț, dar nici cu respectarea legilor acestei țări și a normelor locale, cele ale orașului și ale întregii comunități botoșănene. Îi avertizez pe toți cei care tratează cu dispreț regulile impuse de legislația națională și locală, care fac ceea ce știu ei cel mai bine, călcând în picioare prevederile pe care toți locuitorii municipiului le respectă, că BOTOȘANIUL NU ESTE UN SAT FĂRĂ CÂINI! În calitate de primar voi acționa în consecință și voi impune prin toate pârghiile de care dispun respectarea legii în comunitatea noastră! 1. Cadrul legislativ în vigoare la această dată stabilește clar modul în care poate fi făcut afișajul pre-electoral la Botoșani. Nu poate veni oricine să își întindă peste tot, pe toți stâlpii, pe toate gardurile și pe toți pereții clădirilor, materialele propagandistice, după cum îl taie capul. Majoritatea partidelor respectă prevederile legale și au solicitat și obținut toate aprobările legale pentru expunerea bannerelor de campanie. Excepție fac doar cei care se ghidează dintotdeauna doar după propriul lor plac, care sfidează orice regulă și care ne-au râs în nas în ultimii ani spunându-ne limpede că fac tot ceea ce vor, tratând această țară ca pe propria moșie și pe toți cetățenii ei ca pe niște sclavi utili doar în alegeri, citez, ”PENTRU CĂ PUTEM!”. Nu voi tolera această stare de lucruri în municipiul nostru, unde ne străduim cu toții, de atâția ani, să impunem o conduită bazată pe legalitate și pe respect arătat semenilor. Ca atare, solicit imperativ PSD să intre în legalitate, cerând și obținând toate avizele legale necesare afișajului public sau să își dea jos acest afișaj din tot municipiul Botoșani în termen de 48 de ore! 2. Apărarea propriilor interese meschine nu este o justificare pentru a transforma întreaga societate într-o zonă de război politic, atrăgând în fel de fel de acțiuni murdare entități care nu ar trebui să aibă nicio legătură cu competiția partidelor. Dezavuez cu fermitate acest mod cinic de a acționa și le atrag atenția tuturor celor care se lasă implicați partizan în lupta electorală să nu își încalce propriile statute și să arate respect față de botoșăneni. Ca exemplu, voi aminti aici o parte a președinților asociațiilor de proprietari din oraș, care își uită atribuțiile legale și care se lasă târâți în acțiuni politice partizane, hotărând astfel abuziv, cu de la sine putere, în numele celor pe care ar trebui să îi reprezinte imparțial și echidistant, cine este bun și cine este rău din rândul clasei politice. Pe masa mea de lucru sunt sute de sesizări primite de la botoșăneni privind abuzurile președinților de asociație. Le-am explicat petenților în răspunsurile oferite că asociațiile nu mai sunt, ca pe vremuri, în subordinea primăriei. Asta nu înseamnă că voi accepta încălcarea legii în aceste structuri care funcționează la Botoșani, care în multe cazuri sunt parazitate de personaje care își văd doar de propriile interese, bătându-și joc de cetățeni și crezându-se a fi un fel de STAT ÎN STAT! Avem suficiente pârghii pentru a impune deplina legalitate în activitatea asociațiilor de proprietari și voi uza de aceste pârghii! Ca atare, îi somez public pe toți conducătorii asociațiilor de proprietari să își desfășoare activitatea strict în cadrul și limitele prevăzute de lege și doar în folosul botoșănenilor! Dragii mei, Competiția electorală nu este, nu trebuie să fie o perioadă în care regulile sunt călcate în picioare, în care bunul mers al lucrurilor este fracturat de orice îi dă prin cap unuia sau altuia dintre politicienii de conjunctură pentru care ocuparea unei funcții publice reprezintă doar o oportunitate personală. La noi, ca în orice alte locuri de pe acest Pământ în care democrația este reală, există norme prin care concurența firească dintre politicieni, dintre partidele politice se poate manifesta civilizat, cinstit, corect, în folosul cetățenilor. Abaterea de la aceste norme trebuie și va fi sancționată în conformitate cu prevederile legale în vigoare. Și, sunt convins, va fi sancționată și de cetățenii înșiși, cei sfidați printr-un astfel de comportament abuziv, la vot, pe 27 septembrie! Primarul municipiului Botoșani, Cătălin Mugurel Flutur
Botosani – ȘTIRILE VIVA FM

comments

comments
Notă de informare privind protecţia datelor personale

Acceseaza