Copii de la ACS „Nada Florilor” Fălticeni, rezultate meritorii la Campionatul Național de Înot Poliatlon

Componenţii clubului ACS „Nada Florilor”, antrenați de Andrei Pinticanu şi Luis Lăcătuș, au obţinut rezultate deosebite la Campionatul Național de Înot Poliatlon (copii cu vârste între 10 și 11 ani), desfăşurat la Bacău, în perioada 16 – 18 noiembrie.

Cele patru reprezentante ale clubului de natație din Fălticeni (Aissia Prisecariu, Daria Alexa, Rianna Amariei și Ioana Georgescu) au devenit campioane naționale la proba de 4×50 m Mixt.

În aceeași formație, ele au fost campioane naționale şi în proba 4×50 m Liber.

În plus, Aissia Prisecariu a cucerit titlul de vicecampioană națională în proba de 50 m Spate.

Copiii din Fălticeni s-au remarcat și în alte probe individuale, fiind aproape de podium în câteva probe.

Daria Alexa s-a clasat pe locul 5 în proba 50 m Liber, la fel ca Aissia Prisecariu, în proba de 50 m Fluture.

Pe locul 4 a fost Rianna Amariei, în proba de 50 m Spate, probă în care Daria Alexa și Ioana Georgescu au ocupat locurile 6, respectiv 7.

Rezultate bune au avut și alți sportivi fălticeneni participanți la Campionatul Național de Poliatlon. Amalia Baciu, Maria Hrib, Luca Crîșmariu, Rareș Pricopoaia, Maximilian Marchidan, David Zarojanu au reușit să își imbunătățească performanțele.

La finalul Campionatului Național de Poliatlon, ACS „Nada Florilor” s-a clasat pe locul 7 la categoria fete şi pe locul 11 la categoria băieți.

La startul competiției de natație s-au aliniat 500 de sportivi, legitimați la 70 de cluburi.

Antrenorii lotului au ținut să mulțumească pentu sprijin sponsorului “Romfour”, Primăriei Fălticeni și părinților, pentru suportul moral și susținerea oferită copiilor.