Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros

Liderul tenisului feminin mondial, românca Simona Halep, s-a calificat, miercuri, în runda a doua a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după o victorie în trei seturi în faţa americancei Alison Riske, 2-6, 6-1, 6-1.

Meciul ar fi trebuit să aibă loc marţi, dar a fost amânat din cauza întunericului.

După un prim set pierdut fără drept de apel cu 2-6, după ce a fost condusă cu 5-0 şi care a durat 42 de minute, Halep a revenit şi nu i-a mai dat nicio şansă sportivei americane.

Numărul 1 mondial s-a impus cu 6-1 în setul doi după 24 de minute, iar în setul trei a câştigat cu 6-1, după 28 de minute.

În turul doi, Halep va evolua contra unei alte americance, Taylor Townsend, locul 72 mondial.

Cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată, în 2017, la Cincinnati, când s-a impus Halep.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Roland Garros cu 79.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.