full screen background image

Mica Unire, celebrată la Școala Gimnazială “Mihail Sadoveanu” Fălticeni

Ziua Unirii Principatelor, Mica Unire cum mai este cunoscută, a fost sărbătorită şi de elevii Școlii Gimnaziale “Mihail Sadoveanu” din Fălticeni.

“Iarna s-a instalat și în orașul nostru, amintindu-ne de iarna lui 1859, când s-a înfăptuit Mica Unire. Elevii noștri au căutat informații despre domnitorul Alexandru Ioan Cuza și despre importanța zilei de 24 Ianuarie pentru români, au vizionat filme documentare. Unii și-au verificat cunoștințele, completând un rebus. Cei mai mici (mândri de costumele lor populare) au colorat cu atenție desenele cu Hora Unirii și au expus lucrările, pentru a fi admirate de părinți și bunici. Sperăm că au înțeles ceea ce ar trebui să știm toți: că Mica Unire a însemnat un pas uriaș în istoria neamului nostru. Mai apoi, cu mic, cu mare, s-au prins în horă și au cântat: Hai să dăm mână cu mână…”, a transmis Elena Pașcovici, consilier educativ al şcolii din Fălticeni.

comments

comments
Notă de informare privind protecţia datelor personale

Acceseaza