full screen background image

Muzeul Bucovinei a acordat premiile Atelierelor de Artă “Din secretele maeştrilor – lumină şi culoare”

Muzeul Bucovinei anunţă premiile acordate cu prilejul deschiderii expoziţiei Atelierelor de Artă “Din secretele maeştrilor – lumină şi culoare”, ediţia a VI-a.

Dintre cei 95 de copii participanţi în cadrul celor 4 ateliere de artă, 59 au primit premii şi menţiuni şi 64 au primit diplome de participare.

Numărul total al locurilor ocupate la cele 4 ateliere a fost 123, deoarece o parte din cei înscrişi au participat la mai mult de un atelier.

Lucrările realizate de micii artişti au fost jurizate de o comisie formată din: prof. Camelia Rusu-Sadovei, prof. Iulian Asimionesei şi muzeograf Susana Cosovan, şefa Biroului Artă

Lucrările sunt expuse până pe data de 10 octombrie în sala de expoziţie Parter a Muzeului de Istorie din Suceava.
Expoziţia atelierelor cuprinde 32 de desene în culori de apă, 33 linogravuri, 7 desene în creion (cele mai bune dintre cele executate de copii), 29 de marionete şi 63 de măşti din lut (altorelief) şi busturi/cap modelate din lut (ronde-bosse).

Participanţii care nu au fost prezenţi la vernisaj sunt rugati să se prezinte la sediul muzeului pentru a-şi ridica diplomele, premiile sau diplomele de participare. La demontarea expoziţiei lucrările vor fi restituite micilor artişti.

“Copii, părinţi, bunici şi prieteni ai muzeului, vă aşteptăm, cu drag, să vizitaţi această expoziţie plină de lumină şi culoare!”, transmit reprezentanţii Muzeului Bucovinei.

Premiile acordate, în cadrul expoziţiei Atelierelor de artă “Din secretele maeştrilor lumină şi culoare” 2017 organizată de Muzeul Bucovinei, grupate pe ateliere:

Atelier “George Lowendhal -scenograf”

Premiul I
Iwanuşesi Andreea
Iwanuşesi Ştefania
Palade Maya
Turcu Raisa
Gavrilescu Ana

Premiul II
Chihai Laura
Chihai Claudia
Crăciun Letiţia

Premiul III
Mihalache Diana

Menţiune
Ioniţă Ştefan
Blumenfeld Amalia
Mocanu Mărioara
Dejan Maria

Atelier “Sculptura – arta volumelor”

Premiul I
Balan Theodora

Premiul II
Barbărasă Daria
Năstase Amelia Medeea

Premiul III
Guriţă Ioana
Berariu Ana
Telescu Sarra

Menţiune I
Bîrlădeanu Alexandra
Axinte Maria
Bejenariu Maria
Caziuc Matei

Atelier “Alternative plastice”

Premiul I
Olariu Anastasia
Jitariu Maria
Andronic Dragoş
Tărăboanţă Iustin

Premiul II
Păstrăv Andra Melisa
Vrînceanu Iustin
Jitariu Gabriela
Lupu Mălina Ioana

Premiul III
Irimia Ştefan
Balan Dragoş
Filon Litvinchevici Teona
Popa Matei

Menţiune
Păstrăv Anelise Maria
Nesteriuc Bianca
Turcu Raisa
Palade Maya

Atelier “Fantezie în culori “

Premiul I
Cureleţ Daria
Brustureanu Iunia
Gavrilescu Ana
Şendrea Alexandra
Mihalache Anda

Premiul II
Grigorean Iulian
Robu Teodora
Apetrei Magdalena

Premiul III
Sireteanu-Macovei David
Hisem Anastasia
Paulencu Raluca
Panţiru Erica
Lucasevici Elena

Menţiune
Axinte Maria
Axinte Alexandra
Axinte Ana
Şutac Tudor
Doroftei Ştefan
Grămadă Ioan
Moldoveanu Ecaterina

comments

comments




Notă de informare privind protecţia datelor personale

Acceseaza