Clasamentul FINAL pe medalii la Jocurile Olimpice: România s-a clasat pe locul 47, cea mai slabă poziție din Olimpiadele postbelice

Jocurile Olimpice s-au încheiat duminică seara, ora 2.00, ora României, cu o ceremonie fastuoasă care a pus capăt celei de a 31-a ediții a Olimpiadei.

România nu a avut deloc un parcurs așa cum ne-am fi așteptat inițial, nereușind să ia medalii nici la măcar la gimnastică, sportul care ne-a consacrat peste hotare.

Singurii care au adus medalii țării au fost cinci sportivi, incluzând aici și medaliile pe echipe.

Eechipa de spadă a obținut singura medalie de aur, urmată de argintul câștigat de Horia Tecău și Florin Mergea la tenis în proba de dublu.

Canotoarele de la 8+1, Gabriel Sîncrăian la haltere și Albert Saritov la lupte libere sunt ceilalți sportivi care au adus în țară câte o medalie de bronz.

România a terminat pe locul 47, această clasare fiind cea mai slabă de la Olimpiadele postbelice.

Lider în clasament au fost Statele Unite cu 121 de medalii (46 aur, 37 argint, 38 bronz). Pe locul doi s-a clasat Marea Britanie cu 67 ( 27 aur, 23 argint, 17 bronz), în timp ce China a încheiat podiumul cu 70 (26 aur, 18 argint, 26 bronz).

Iată cum arată clasamentul final, potrivit Ziare.com.

1. SUA – 121 medalii (46 aur, 37 argint, 38 bronz)