Baschetbaliştii de la Bucovina Rădăuți au câştigat turneul disputat pe propriul teren

b1     În cadrul Campionatului Național de Baschet Băieți U16, în acest weekend s-a jucat, la Rădăuți, cel de al doilea turneu.

La Campionat participă echipele BC VALBON Arad, ABC OLIMPIC Baia Mare, LPS Satru Mare și echipa BUCOVINA Rădăuți, antrenată de profesorii Ovidiu Larionescu și Dănuț Bujdei.

Prima etapă a Campionatului s-a desfășurat la Baia Mare, unde CS Bucovina Rădăuți a învins echipele din Arad și Satu Mare, dar a fost bătută de ABC OLIMPIC Baia Mare.

La Rădăuți, turneul s-a jucat în zilele de 19 și 20 martie, în sala de sport a Școlii Gimnaziale “Mihai Eminescu”.

A fost un weekend cu rezultate foarte bune pentru baschetul rădăuțean, sportivii obținînd 5 victorii în 5 meciuri.

După victoria de dimineață a băieților de la U16, împotriva celor de la ABC Baia Mare, scor 107-100, într-un joc în care au condus din primul până în ultimul minut (au condus chiar şi cu 30 de puncte, la începutul sfertului 4), cei mici, de la U10, nu au vrut să se lase mai prejos şi au învins şi ei Phoenix Suceava, scor 27-13.

În urma meciurilor jucate, Bucovina Rădăuți s-a clasat pe locul I, pe locul al II-lea ABC OLIMPIC Baia Mare, pe locul al III-lea se află LPS Satu Mare, iar pe locul IV echipa VC VALBON din Arad.