Înotătorul rădăuţean Şerban Cotos a urcat de cinci ori pe podiumul Campionatelor Naţionale de Înot

serban cotos  Înotătorul rădăuţean Şerban Cotos a urcat de cinci ori pe podiumul Campionatelor Naţionale de Înot, cadeţi 12-14 ani, care au avut loc la Bucureşti în perioada 16-19 iulie.

La categoria băieţi 13 ani, Şerban s-a clasat pe locul II în probele de 100 liber, 100 fluture şi 400 liber şi a ocupat poziţia a III-a la 800 liber şi în ştafeta de 4×100 metri mixt. Şerban a ajuns al doilea şi în proba de 200 mixt, dar a fost descalificat pentru start greşit, iar ştafeta de 4×100 liber, ocupantă a locului III, a fost descalificată pentru o greşeală tehnică. De asemenea, Şerban Cotos s-a clasat al patrulea în probele de 200 metri liber şi 200 metri fluture şi a ajuns al cincilea în proba de 400 mixt. În toate aceste probe Şerban a stabilit noi recorduri ale Sucevei la copii 13-14 ani.

În probele de ştafetă Şerban a înotat alături de Sebastian Croitor, Vlad Brandis şi Ştefan Ropan.
Legitimat la Clubul Sportiv Şcoala 3 Suceava, Şerban Cotos este antrenat de prof. dr. Cezar Moscaliuc.