Rădăuțeanul Andrei Dorin Rusu, în finala cursei de 3.000 de metri din cadrul Campionatul Mondial de Atletism

1     Atletul rădăuțean Andrei Dorin Rusu s-a calificat în finala cursei de 3.000 de metri din cadrul Campionatul Mondial de Atletism pentru juniori II, competiţie care are loc în localitatea Cali din Columbia.

Joi, în preliminariile probei, Andrei a obţinut cel de-al cincilea rezultat al calificărilor, înregistrând timpul de 8 minute şi 29 de secunde.

De remarcat este şi faptul că sportivul din Rădăuţi a obţinut cel mai bun rezultat dintre toţi atleţii europeni prezenţi la startul cursei de 3.000 de metri.

Andrei are dublă legitimare, la Clubul Sportiv Școlar Rădăuți, unde este pregătit de prof. Bogdan Roșcăneanu, şi la Clubul Sportiv Municipal Vatra Dornei, unde se antrenează cu prof. Cristian Prâsneac.

Prâsneac: “Sunt foarte încântat de cursa făcută de sportivul nostru. Această cursă a fost pregătită timp de 6 luni şi sper ca Andrei Dorin Rusu să obţină o clasare în primele 8 locuri.”

Finala probei va avea loc duminică, 19 iulie, de la 00.30, ora României (16.30, ora locală).